ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանը եւ հանձնաժողովի անդամները հոկտեմբերի 11-ին հանդիպել են Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Եգոր Զայցեւի հետ:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանն իր մտահոգություններն է ներկայացրել ԱՀԿ-ի կողմից Հայաստանում կատարված ուսումնասիրությունների վերաբերյալ:
Եգոր Զայցեւը նշել է, որ ԱՀԿ-ը բոլոր երկրների առողջապահական համակարգերը դիտարկում է երկու տեսանկյունից՝ նպատակների եւ գործառույթների, եւ յուրաքանչյուր երկրում անցկացվող բարեփոխումների համար կազմակերպությունը կարող է առաջարկել իր մոտեցումները՝ վիճակը բարելավելու նպատակով:
Ըստ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարի՝ նախորդ տարի ուսումնասիրություններ են անցկացվել թե՛ քաղաքային, թե՛ գյուղական բնակավայրերում հետեւյալ հիվանդությունների ուղղությամբ՝ սիրտ-անոթային, շնչառական, օնկոլոգիական եւ շաքարախտ: Կազմվել է զեկույց, որը կներկայացվի հանրությանը մինչեւ տարեվերջ: ԱՀԿ-ը, ընդգծելով իրավիճակի բարելավման հնարավորությունը, խորհուրդ է տալիս աշխատել սիրտ-անոթային հիվանդությունների եւ շաքարային դիաբետի կանխարգելման ուղղությամբ:
Նմանատիպ հետազոտություններ կազմակերպությունն անցկացնում է 4-5 տարին մեկ անգամ աշխարհի շուրջ 180 երկրում, եւ ուսումնասիրությունների արդյունքում կազմված զեկույցների հիման վրա կազմվում են տվյալ երկրի հետ ԱՀԿ-ի համագործակցության ծրագրերը:
Եգոր Զայցեւը ներկայացրել է ԱՀԿ հայաստանյան գրասենյակի առաջիկա ծրագրերը եւ առաջնահերթությունները՝ հեպատիտի, տուբերկուլոզի եւ  ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարի հետ կապված:
ԱՀԿ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարն անդրադարձել է նաեւ Հայաստանում իրականացվող պատվաստումներին, պանդեմիկ գրիպի դեմ պայքարին եւ վերարտադրողական առողջությանը վերաբերող ծրագրերին:
Հանդիպման ավարտին Եգոր Զայցեւը եւ հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչները պատասխանել են Հակոբ Հակոբյանի եւ հանձնաժողովի անդամների հարցերին:

11 октября председатель Постоянной комиссии НС по здравоохранению и социальным вопросам А.Акопян и члены комиссии встретились с руководителем Армянского офиса Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Е.Зайцевым.
В ходе встречи председатель комиссии выразил свою обеспокоенность исследованиями ВОЗ в Армении.
Е.Зайцев отметил, что ВОЗ рассматривает системы здравоохранения всех стран с двух точек зрения – их целей и функций, и для проведения реформ в каждой стране организация может предложить свои подходы для улучшения положения.
Согласно руководителю Армянского офиса ВОЗ, в прошлом году в городских и сельских населенных пунктах проведены исследования сердечно-сосудистых, дыхательных, онкологических болезней, а также диабета. Составлен доклад, который будет представлен общественности до конца года. ВОЗ, подчеркнув возможность улучшения ситуации, советует работать по профилактике   сердечно-сосудистых заболеваний и сахарного диабета.
Подобные исследования организация проводит раз в 4-5 лет почти в 180 странах мира, и на основе составленных в итоге изучения докладов составляется программа сотрудничества ВОЗ с данной страной.
Е.Зайцев представил приоритеты и дальнейшие планы Армянского офиса ВОЗ в борьбе с гепатитом, туберкулезом и ВИЧ/СПИД.
Руководитель Армянского офиса ВОЗ обратился к проводимым в Армении прививкам, борьбе с пандемическим гриппом, а также к программам, касающимся репродуктивного здоровья.
В завершение встречи Е.Зайцев и представители Армянского офиса ВОЗ ответили на вопросы А.Акопяна и членов профильной комиссии.